Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Pozdně gotický chrám ze 16. století zasvěcený Panně Marii byl na místě původní raně gotické baziliky vystavěn po požáru města i kostela, k němuž došlo roku 1515.  Výstavba nového kostela začala roku 1517 a trvala až do konce 16.století.

V roce 1975 byla tato unikátní památka při likvidaci starého města Most způsobené těžbou hnědého uhlí přesunuta o 841 metrů a ocitla se na svém současném místě. Dodnes se jedná o výjimečný technologický počin zapsaný v Guinnessově zlaté knize rekordů. Kostel byl takto zachráněn před zničením, které kvůli těžbě uhlí potkalo většinu staveb ve starém Mostě.

Z původního bohatého vybavení chrámu se dochovala řada umělecky hodnotných děl, dokládajících provázanost se sasko-míšeňským okruhem.  Věž kostela nabízí krásný výhled do okolí.

Kostel je národní kulturní památkou a je přístupný veřejnosti. Prostory kostela jsou kromě sakrálních účelů také využívány jako koncertní a svatební síň a v podzemí stavby je v provozu výstavní síň Galerie výtvarného umění v Mostě.

Ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie se dostanete vlakem po trase U12, do stanice Most, dále autobusem č. 16 (zastávka Děkanský kostel, 6 min).

Více informací zde: https://www.imostecko.cz/dekansky-kostel/

Zpět na přehled