Hrad Hněvín

Hrad Hněvín leží na stejnojmenném vrchu nad městem Most a tvoří tak viditelnou a charakteristickou dominantu města s širokým výhledem na Krušné hory a České středohoří. Písemné zmínky o hradu jsou z poloviny 13.stolet a kvůli svému strategickému významu byl často obléhán a spolu s městem pustošen. Po třicetileté válce byl na žádost mosteckých měšťanů zbořen. Současná podoba hradu vychází z historizující rekonstrukce na přelomu 19. a 20. století. 

Dnes hrad patří městu Most a slouží jako hotel se stylovou restaurací. V hradní věži je rozhledna a hvězdárna přístupná veřejnosti.

Zážitková expozice Dílna magistra Edwarda Kelleyho v areálu hradu nabízí nahlédnutí do tajemství nejslavnějších triků, kterými alchymista ohromoval samotného císaře Rudolfa II. Edward Kelley byl na Hněvíně dokonce vězněn a v roce 1597 zde také zemřel.

K hradu Hněvín se dostanete vlakem po trase U12, do stanice Most, dále autobusem č. 20 (zastávka Zahražany, 20 min) Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova a.s. a nakonec pěšky od zastávky Zahražany až k hradu (1 km). 

Více informací zde: https://www.imostecko.cz/hrad-hnevin

Zpět na přehled